Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1237WS Laptop comes with price of Rs. 47990. The screen size of this Asus laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by AMD Ryzen 5 processor with AMD Radeon Graphics Card. Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1237WS Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 47990. You can also get this model in 16GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon |
Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1237WS Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 47990/- |
This laptop is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home . It has 3 cell 11351.351351 mAH battery and 45W AC Adapter,.
The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch).
Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1237WS Laptop is powered by AMD Ryzen 5 processor Along with this, It has AMD Radeon GPU.



This laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR5 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are 1x HDMI 1.4 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Which operating system Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1237WS Laptop comes with?
A. Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1237WS Laptop comes with Windows 11 Home.
Q. What is display resolution of this model?
A. Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1237WS Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1237WS Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display size of this model?
A. This model comes with display size of 14 in.
Q. What is the battery size of Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1237WS Laptop?
A. This laptop has 42 Wh.
Q. Which processor powers Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1237WS Laptop?
A. The processor in Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1237WS Laptop is AMD Ryzen 5.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop comes with AMD Radeon GPU.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 157 PPI.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
| Name | Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1237WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Quad Core, 8 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon |
| Memory | 8 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Inbuilt Microphone,42 Wh mWh 3 Cell Battery |