Asus Vivobook Go 14 2023 E1404FA-NK331W Laptop comes with price of Rs. 31656. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 7th Gen AMD Ryzen 3 with Integrated AMD Radeon Graphics Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this model also has 17.9 mm Thickness. You can buy this product at Flipkart for Rs. 31656.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Graphics Card | Integrated AMD Radeon Graphics |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 31656/- |
| Amazon | 95 | Rs. 32990/- |
The utility of this laptop is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This laptop has 3 cell 11351.351351 mAH battery and 45W AC Adapter. This laptop weighs 1.38 kg and measures 324.5 x 213.9 x 17.9 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 Asus Vivobook Go 14 2023 E1404FA-NK331W Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Asus laptop also has 45% NTSC color gamut,, 250nits Brightness.
The processor in Asus Vivobook Go 14 2023 E1404FA-NK331W Laptop is 7th Gen AMD Ryzen 3 Along with this, Asus Vivobook Go 14 2023 E1404FA-NK331W Laptop has Integrated AMD Radeon Graphics GPU.



It comes with 1 TB SSD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in Asus Vivobook Go 14 2023 E1404FA-NK331W Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers Asus Vivobook Go 14 2023 E1404FA-NK331W Laptop?
A. This Laptop comes with Integrated AMD Radeon Graphics GPU.
Q. What is the battery size of Asus Vivobook Go 14 2023 E1404FA-NK331W Laptop?
A. Asus Vivobook Go 14 2023 E1404FA-NK331W Laptop has 42 Wh.
Q. Which processor powers Asus Vivobook Go 14 2023 E1404FA-NK331W Laptop?
A. It is powered by AMD Ryzen 3 7th Gen processor.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with LPDDR5 8 GB RAM.
Q. What is display density of Asus Vivobook Go 14 2023 E1404FA-NK331W Laptop?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Asus Vivobook Go 14 2023 E1404FA-NK331W Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 324.5 x 213.9 x 17.9 mm.
Q. Does Asus Vivobook Go 14 2023 E1404FA-NK331W Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | Asus Vivobook Go 14 2023 E1404FA-NK331W Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 3,Quad Core, 8 Threads,4 MB Cache,Integrated AMD Radeon Graphics |
| Memory | 8 GB LPDDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,42 Wh mWh 3 Cell Battery |