Asus Vivobook 16 2025 M1607KA-MB134WS Laptop comes with price of Rs. 77142. The screen size of this Asus laptop is 16 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by AMD Ryzen AI 7 processor with Intergrated AMD Radeon Graphics Graphics Card. Asus Vivobook 16 2025 M1607KA-MB134WS Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 16 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 77142.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | AMD Ryzen AI 7 |
| Graphics Card | Intergrated AMD Radeon Graphics |
This laptop is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.77142. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 77142/- |
| Amazon | 95 | Rs. 73990/- |
This laptop is meant for Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This laptop comes with 3 cell 11351.351351 mAH battery and 65W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 357 x 250.6 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.88 kg. This model comes with 1 year warranty.
Asus Vivobook 16 2025 M1607KA-MB134WS Laptop comes with IPS-level. The laptop has a screen size of 16 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of Asus Vivobook 16 2025 M1607KA-MB134WS Laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This Asus laptop also has 300nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut.
This Laptop is powered by AMD Ryzen AI 7 processor Along with this, It comes with Intergrated AMD Radeon Graphics GPU.





Asus Vivobook 16 2025 M1607KA-MB134WS Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6(802.11ax), (Dual band) Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of Asus Vivobook 16 2025 M1607KA-MB134WS Laptop?
A. The dimensions of this model are 357 x 250.6 x 19.9 mm.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model comes with display size of 16 in.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Which processor powers Asus Vivobook 16 2025 M1607KA-MB134WS Laptop?
A. The processor in this laptop is AMD Ryzen AI 7.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which GPU powers Asus Vivobook 16 2025 M1607KA-MB134WS Laptop?
A. This Laptop is powered by Intergrated AMD Radeon Graphics GPU.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is the battery size of this model?
A. Asus Vivobook 16 2025 M1607KA-MB134WS Laptop has 42 Wh.
Q. How much RAM this model has?
A. Asus Vivobook 16 2025 M1607KA-MB134WS Laptop comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.88 kg.
| Name | Asus Vivobook 16 2025 M1607KA-MB134WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen AI 7,Octa Core, 16 Threads,Intergrated AMD Radeon Graphics |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,42 Wh mWh 3 Cell Battery |