Asus Vivobook 15 X512FL-EJ199T Laptop comes with price of Rs. 69500. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Asus Vivobook 15 X512FL-EJ199T Laptop is 8th Gen Intel with GeForce MX250 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD and 256 GB SSD. There is 8 GB RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 1 TB + 256 GB Hard Drive Size which is best available in this price range. Along with this, this laptop also comes with 15.6 in Display Size.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel |
| Graphics Card | GeForce MX250 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
It is meant for Business,Performance. This model comes with Windows 10 (64-bit) installed. This laptop has 2 cell battery and 4.0 65W AC Adapter Output. This model weighs 1.7 kg. This model comes with 1 year warranty.
It comes with FHD. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Asus Vivobook 15 X512FL-EJ199T Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
This Laptop is powered by 8th Gen Intel processor which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, Asus Vivobook 15 X512FL-EJ199T Laptop has GeForce MX250 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.





There is 1 TB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. Along with this, It also comes with 256 GB SSD. There is 8 GB RAM in Asus Vivobook 15 X512FL-EJ199T Laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 5(802.11ac) Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of Asus Vivobook 15 X512FL-EJ199T Laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Which processor powers Asus Vivobook 15 X512FL-EJ199T Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel 8th Gen.
Q. What is hard disk capacity of Asus Vivobook 15 X512FL-EJ199T Laptop?
A. This model comes with 1 TB HDD and 256 GB SSD.
Q. What is display size of this model?
A. Asus Vivobook 15 X512FL-EJ199T Laptop has display size of 15.6 in.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with 8 GB RAM.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.7 kg.
Q. What is warranty period of this model?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does Asus Vivobook 15 X512FL-EJ199T Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. Which operating system Asus Vivobook 15 X512FL-EJ199T Laptop comes with?
A. Asus Vivobook 15 X512FL-EJ199T Laptop comes with Windows 10 (64-bit).
| Name | Asus Vivobook 15 X512FL-EJ199T Laptop |
| General | OS: Windows 10,Business, Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,2 GB, GeForce MX250 |
| Memory | 8 GB,1 TB Hard Disk,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Sonic Master,2 Cell Battery |