Asus VivoBook 15 X509JA-EJ483T Laptop comes with price of Rs. 39000. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Asus VivoBook 15 X509JA-EJ483T Laptop is 10th Gen Intel Core i3-1005G1 with Intel UHD Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 39000.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3-1005G1 |
| Graphics Card | Intel UHD |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 39000/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home Basic (64-bit). It has 2 cell battery. This model weighs 1.9 kg and measures 360 x 235 x 22 mm (height x width x thickness).
It comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Asus laptop also has Full HD Display.
The processor in Asus VivoBook 15 X509JA-EJ483T Laptop is 10th Gen Intel Core i3-1005G1 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel UHD GPU.





1 TB worth of HDD space is available in Asus VivoBook 15 X509JA-EJ483T Laptop with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of Asus VivoBook 15 X509JA-EJ483T Laptop?
A. The dimensions of this model are 360 x 235 x 22 mm.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is display size of Asus VivoBook 15 X509JA-EJ483T Laptop?
A. Asus VivoBook 15 X509JA-EJ483T Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. What is display density of Asus VivoBook 15 X509JA-EJ483T Laptop?
A. Asus VivoBook 15 X509JA-EJ483T Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. Asus VivoBook 15 X509JA-EJ483T Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. Does Asus VivoBook 15 X509JA-EJ483T Laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop comes with Intel UHD GPU.
Q. Which operating system Asus VivoBook 15 X509JA-EJ483T Laptop comes with?
A. It has Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display type of this model?
A. This model comes with LED display.
| Name | Asus VivoBook 15 X509JA-EJ483T Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Slim |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |