Asus VivoBook 15 X1504ZA-NJ342WS Laptop comes with price of Rs. 49000. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 49000.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 49000/- |
The utility of this laptop is Performance. This laptop has Windows 11 Home installed. This model weighs 1.7 kg and measures 359.7 x 232.5 x 17.9 mm (height x width x thickness).
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Asus laptop also has 250nits, 45% NTSC color gamut, display.
The processor in Asus VivoBook 15 X1504ZA-NJ342WS Laptop is 12th Gen Intel Core i3 Along with this, Asus VivoBook 15 X1504ZA-NJ342WS Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.
This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in Asus VivoBook 15 X1504ZA-NJ342WS Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi (802.11ax) Dual band) 1*1 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 359.7 x 232.5 x 17.9 mm.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. Which processor powers Asus VivoBook 15 X1504ZA-NJ342WS Laptop?
A. It is powered by Intel Core i3 12th Gen processor.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model has Windows 11 Home.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with Intel Integrated UHD GPU.
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop has display size of 15.6 in.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Does Asus VivoBook 15 X1504ZA-NJ342WS Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is the weight of Asus VivoBook 15 X1504ZA-NJ342WS Laptop?
A. This laptop weighs 1.7 kg.
| Name | Asus VivoBook 15 X1504ZA-NJ342WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads,10 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone |