Asus Vivobook 15 X1504VAP-BQ1542WS Laptop comes with price of Rs. 75990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by Intel Core 5 processor with Intel Graphics Intel Graphics Card. Asus Vivobook 15 X1504VAP-BQ1542WS Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 75990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core 5 |
| Graphics Card | Intel Graphics Intel |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 51990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 64990/- |
The utility of this model is Business. This model has Windows 11 Home (64-bit) installed. It weighs 1.7 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is Intel Core 5 Along with this, It has Intel Graphics Intel GPU.
Asus Vivobook 15 X1504VAP-BQ1542WS Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in the laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display size of Asus Vivobook 15 X1504VAP-BQ1542WS Laptop?
A. This laptop has display size of 15.6 in.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Asus Vivobook 15 X1504VAP-BQ1542WS Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Asus Vivobook 15 X1504VAP-BQ1542WS Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which processor powers Asus Vivobook 15 X1504VAP-BQ1542WS Laptop?
A. The processor in Asus Vivobook 15 X1504VAP-BQ1542WS Laptop is Intel Core 5.
Q. How much RAM Asus Vivobook 15 X1504VAP-BQ1542WS Laptop has?
A. It comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. What is display density of Asus Vivobook 15 X1504VAP-BQ1542WS Laptop?
A. Asus Vivobook 15 X1504VAP-BQ1542WS Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.7 kg.
| Name | Asus Vivobook 15 X1504VAP-BQ1542WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core 5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Graphics Intel |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone |