Asus Vivobook 15 X1504VAP-BQ1321WS Laptop comes with price of Rs. 53990. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 14th Gen Intel Core 3 processor with Intel Integrated Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 53990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core 3 |
| Graphics Card | Intel Integrated |
This model is currently available in stores like Amazon and Croma to purchase, with best price of Rs.53990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 53990/- |
| Croma | 80 | Rs. 54490/- |
This model is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home . It comes with 3 cell battery. This model weighs 1.7 kg and measures 359.7 x 232.5 x 17.9 mm (height x width x thickness).
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
This Laptop is powered by 14th Gen Intel Core 3 processor Along with this, It has Intel Integrated GPU.



Asus Vivobook 15 X1504VAP-BQ1321WS Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR5 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR5 8 GB RAM.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.7 kg.
Q. Which processor powers Asus Vivobook 15 X1504VAP-BQ1321WS Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core 3 14th Gen processor.
Q. Which GPU powers Asus Vivobook 15 X1504VAP-BQ1321WS Laptop?
A. This Laptop comes with Intel Integrated GPU.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model comes with display size of 15.6 in.
Q. What are dimensions of Asus Vivobook 15 X1504VAP-BQ1321WS Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 359.7 x 232.5 x 17.9 mm.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 141 PPI.
| Name | Asus Vivobook 15 X1504VAP-BQ1321WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core 3,10 MB Cache,Intel Integrated |
| Memory | 8 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in speaker,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |