Asus VivoBook 15 R542UQ-DM192T Laptop comes with price of Rs. 40700. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 7th Gen Intel Core i5 (7th Gen) with NVIDIA GeForce 940MX Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size and 4 Cells Battery Cells which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 40700.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 (7th Gen) |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce 940MX |
Asus VivoBook 15 R542UQ-DM192T Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 40700/- |
| Amazon | 95 | Rs. 40900/- |
The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). This model comes with 4 cell battery. It weighs 2.15 kg and measures 380 x 251 x 23.2 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Asus laptop also has Full HD LED Backlit Wideview Anti-glare Display.
The processor in Asus VivoBook 15 R542UQ-DM192T Laptop is 7th Gen Intel Core i5 (7th Gen) which is clocked at . Along with this, It has NVIDIA GeForce 940MX GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.




1 TB worth of HDD space is available in Asus VivoBook 15 R542UQ-DM192T Laptop. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 380 x 251 x 23.2 mm.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. Which processor powers Asus VivoBook 15 R542UQ-DM192T Laptop?
A. It is powered by Intel Core i5 (7th Gen) 7th Gen processor.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop has Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is display density of Asus VivoBook 15 R542UQ-DM192T Laptop?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Does Asus VivoBook 15 R542UQ-DM192T Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 15.6 in.
| Name | Asus VivoBook 15 R542UQ-DM192T Laptop |
| General | OS: Windows,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5 (7th Gen),Dual Core, 4 Threads,2 GB, NVIDIA GeForce 940MX |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,VGA,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |