Asus VivoBook 14 X415EA-EB342WS Notebook comes with price of Rs. 29336. The screen size of this Asus laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 11th Gen Intel Core i3 with Intel Integrated Intel UHD Graphics Card. Asus VivoBook 14 X415EA-EB342WS Notebook has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 8 GB RAM which is best available in this price range. Along with this, this model also has ~ 157 PPI Display PPI. You can buy this product at Flipkart for Rs. 29336.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated Intel UHD |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 29336/- |
| Croma | 80 | Rs. 34490/- |
| Amazon | 95 | Rs. 37990/- |
It is meant for Everyday Use,Business,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). The dimensions of the laptop are 325.4 x 216 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.6 kg. It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with IPS-level Panel, FHD. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Asus VivoBook 14 X415EA-EB342WS Notebook is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Asus laptop also has 250nits, NTSC: 45% Screen-to-body ratio: 84 %.
This Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor Along with this, It has Intel Integrated Intel UHD GPU.




This laptop comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 5 (802.11ac) 2*2, Wi-Fi 5 (802.11ac) 2*2 Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of Asus VivoBook 14 X415EA-EB342WS Notebook?
A. Asus VivoBook 14 X415EA-EB342WS Notebook comes with ~ 157 PPI.
Q. Which GPU powers Asus VivoBook 14 X415EA-EB342WS Notebook?
A. It is powered by Intel Integrated Intel UHD GPU.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is display type of this model?
A. It comes with IPS-level Panel, FHD display.
Q. What are dimensions of Asus VivoBook 14 X415EA-EB342WS Notebook?
A. The dimensions of this model are 325.4 x 216 x 19.9 mm.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model has display size of 14 in.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM Asus VivoBook 14 X415EA-EB342WS Notebook has?
A. This model comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Asus VivoBook 14 X415EA-EB342WS Notebook has 1 USB Type-C port.
Q. Does Asus VivoBook 14 X415EA-EB342WS Notebook comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
| Name | Asus VivoBook 14 X415EA-EB342WS Notebook |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use, Business, Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated Intel UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Built In Speaker,Inbuilt Microphone |