Asus VivoBook 14 K413FA-EK583TS Laptop comes with price of Rs. 59990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i5-10210U processor with Intel UHD Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 59990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5-10210U |
| Graphics Card | Intel UHD |
Asus VivoBook 14 K413FA-EK583TS Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 59990/- |
The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home Basic (64-bit). This model has 3 cell battery. The laptop weighs 1.4 kg and measures 324.9 x 215 x 17.9 mm (height x width x thickness).
Asus VivoBook 14 K413FA-EK583TS Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Asus laptop also has Full HD LED-backlit Panel with 45% NTSC, 84% screen-to-body ratio Display.
The processor in Asus VivoBook 14 K413FA-EK583TS Laptop is 10th Gen Intel Core i5-10210U which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel UHD GPU.




Asus VivoBook 14 K413FA-EK583TS Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display size of Asus VivoBook 14 K413FA-EK583TS Laptop?
A. It has display size of 14 in.
Q. Which GPU powers Asus VivoBook 14 K413FA-EK583TS Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel UHD GPU.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. Which processor powers Asus VivoBook 14 K413FA-EK583TS Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i5-10210U 10th Gen.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. What is display type of this model?
A. It comes with LED display.
Q. What is the weight of Asus VivoBook 14 K413FA-EK583TS Laptop?
A. This laptop weighs 1.4 kg.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Asus VivoBook 14 K413FA-EK583TS Laptop are 324.9 x 215 x 17.9 mm.
| Name | Asus VivoBook 14 K413FA-EK583TS Laptop |
| General | OS: Windows 10,Ultra Slim,Light Weight |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |