Asus UX481FL-HJ143TS Laptop comes with price of Rs. 102341. The screen size of this Asus laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 10th Gen Intel Core i7 with NVIDIA Geforce MX250 Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR3 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 102341.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA Geforce MX250 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 102341/- |
| Amazon | 95 | Rs. 108000/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). It comes with 4 cell 18918.918918918916 mAH battery. The dimensions of the laptop are 323 x 223 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.6 kg. This model comes with 1 year warranty.
It comes with LED . The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has Full HD LED Backlit IPS-Level Touch Display (300 nits Brightness, 100% sRGB Color Gamut, 90% Screen-to-body Ratio).
This Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i7 processor which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, It comes with NVIDIA Geforce MX250 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.





It comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR3 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ax Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM Asus UX481FL-HJ143TS Laptop has?
A. It comes with DDR3 16 GB RAM.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Asus UX481FL-HJ143TS Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is display resolution of Asus UX481FL-HJ143TS Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which GPU powers Asus UX481FL-HJ143TS Laptop?
A. It is powered by NVIDIA Geforce MX250 GPU.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Asus UX481FL-HJ143TS Laptop are 323 x 223 x 19.9 mm.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It comes with 70 Wh.
Q. What kind of display Asus UX481FL-HJ143TS Laptop has?
A. It comes with LED display.
Q. Does Asus UX481FL-HJ143TS Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What is display density of this laptop?
A. Asus UX481FL-HJ143TS Laptop comes with ~ 157 PPI.
| Name | Asus UX481FL-HJ143TS Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i7,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,2 GB, NVIDIA Geforce MX250 |
| Memory | 16 GB DDR3 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,70 Wh mWh 4 Cell Battery |