Asus UM325SA-KG502TS Laptop comes with price of Rs. 65130. The screen size of this Asus laptop is 13.3 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 5th Gen AMD Ryzen 5 with AMD Radeon Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR4X RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 1.14 kg Weight which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 65130.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 13.3 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 65130/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 74990/- |
| Croma | 80 | Rs. 74990/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). This model has 4 cell battery and 65W AC Adapter . This model weighs 1.14 kg and measures 304 x 203 x 13.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with OLED Glossy Display. The laptop has a screen size of 13.3 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 166 PPI (Pixels per inch). This Asus laptop also has Full HD OLED Glossy Display (88% Screen-to-body Ratio, IPS-level Panel).
This Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 processor Along with this, It has AMD Radeon GPU.





It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR4X RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6 (802.11ax) Dual Band (2*2) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What kind of display Asus UM325SA-KG502TS Laptop has?
A. This laptop comes with OLED Glossy Display display.
Q. How much RAM Asus UM325SA-KG502TS Laptop has?
A. Asus UM325SA-KG502TS Laptop comes with LPDDR4X 16 GB RAM.
Q. Does Asus UM325SA-KG502TS Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What is display density of Asus UM325SA-KG502TS Laptop?
A. It comes with ~ 166 PPI.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.14 kg.
Q. Which GPU powers Asus UM325SA-KG502TS Laptop?
A. Asus UM325SA-KG502TS Laptop comes with AMD Radeon GPU.
Q. What is display size of Asus UM325SA-KG502TS Laptop?
A. Asus UM325SA-KG502TS Laptop comes with display size of 13.3 in.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Asus UM325SA-KG502TS Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 304 x 203 x 13.9 mm.
| Name | Asus UM325SA-KG502TS Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 13.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 166 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,AMD Radeon |
| Memory | 16 GB LPDDR4X RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |