Asus TUF Gaming F16 FX677VB-RL097WS Laptop comes with price of Rs. 82990. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Asus TUF Gaming F16 FX677VB-RL097WS Laptop is Intel Core 5 with NVIDIA GeForce RTX 3050A Graphics Card. Asus TUF Gaming F16 FX677VB-RL097WS Laptop has 1 TB SSD. There is 32 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 32 GB RAM which is best available in this price range. Along with this, this laptop also packs some more great features like 16 in Display Size and 2.21 mm Thickness. You can buy this product at Flipkart for Rs. 82990.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core 5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050A |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 82990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 86990/- |
The utility of this laptop is Gaming,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It weighs 2.2 kg and measures 354 x 251 x 2.21 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with IPS Level. The laptop has a screen size of 16 in and aspect ratio of 16:10 Asus TUF Gaming F16 FX677VB-RL097WS Laptop comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
The processor in Asus TUF Gaming F16 FX677VB-RL097WS Laptop is Intel Core 5 Along with this, It comes with NVIDIA GeForce RTX 3050A GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.
It comes with 1 TB SSD. There is 32 GB DDR4 RAM in the laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000 Ethernet, Wi-Fi 6 (802.11 ax) Dual Band) 2x2, Wi-Fi 6 (802.11 ax) (Dual Band) 2x2 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this model?
A. Asus TUF Gaming F16 FX677VB-RL097WS Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does Asus TUF Gaming F16 FX677VB-RL097WS Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Asus TUF Gaming F16 FX677VB-RL097WS Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is display type of this model?
A. It comes with IPS Level display.
Q. Which processor powers Asus TUF Gaming F16 FX677VB-RL097WS Laptop?
A. Asus TUF Gaming F16 FX677VB-RL097WS Laptop is powered by Intel Core 5 processor.
Q. Which GPU powers Asus TUF Gaming F16 FX677VB-RL097WS Laptop?
A. This Laptop is powered by NVIDIA GeForce RTX 3050A GPU.
Q. How much RAM Asus TUF Gaming F16 FX677VB-RL097WS Laptop has?
A. This model comes with DDR4 32 GB RAM.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 16 in.
| Name | Asus TUF Gaming F16 FX677VB-RL097WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming, Performance,Ultra Slim,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core 5,Octa Core (4P + 4E), 12 Threads,12 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050A |
| Memory | 32 GB DDR4 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,2 Speaker System,Inbuilt Microphone |