Asus TUF Gaming F16 FX608JH-RV057WS Laptop comes with price of Rs. 100490. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 13th Gen Intel Core i5 processor with NVIDIA GeForce RTX 5050 Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 8 GB GPU Memory which is best available in this price range. Along with this, it also comes with 16 in Display Size. You can buy this product at Croma for Rs. 100490.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 100490/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 107990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 119990/- |
The utility of this model is Gaming,Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This model comes with 4 cell 24324.324324 mAH battery. The dimensions of the laptop are 354 x 269 x 17.9 mm (height x width x thickness) and weighs 2.2 kg. This model comes with 1 year warranty.
This model comes with IPS-level Panel. The laptop has a screen size of 16 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of this model is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Asus laptop also has 170 degree Viewing Angle, 1000:1 Contrast Ratio, 300nits Brightness, 100% sRGB,16:10 72% NTSC, G-Sync technology.
The processor in this laptop is 13th Gen Intel Core i5 Along with this, It comes with NVIDIA GeForce RTX 5050 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.




This model comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6E (802.11ax) Triple band) 2*2 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM Asus TUF Gaming F16 FX608JH-RV057WS Laptop has?
A. Asus TUF Gaming F16 FX608JH-RV057WS Laptop comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. Which processor powers Asus TUF Gaming F16 FX608JH-RV057WS Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i5 13th Gen.
Q. What are dimensions of Asus TUF Gaming F16 FX608JH-RV057WS Laptop?
A. The dimensions of this model are 354 x 269 x 17.9 mm.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. Does Asus TUF Gaming F16 FX608JH-RV057WS Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is display density of this model?
A. Asus TUF Gaming F16 FX608JH-RV057WS Laptop comes with ~ 142 PPI.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.2 kg.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by NVIDIA GeForce RTX 5050 GPU.
Q. Does Asus TUF Gaming F16 FX608JH-RV057WS Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
| Name | Asus TUF Gaming F16 FX608JH-RV057WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming, Performance,Ultra Slim,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,10 Cores (6P + 4E), 16 Threads,20 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,2-speaker system,Inbuilt Microphone,90 Wh mWh 4 Cell Battery |