Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN192W Gaming Laptop comes with price of Rs. 81280. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 12th Gen Intel Core i7 with NVIDIA GeForce RTX 3050 Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 81280.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN192W Gaming Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 81280/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 82742/- |
The utility of this laptop is Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It has 4 cell battery. The dimensions of the laptop are 354 x 251 x 25 mm (height x width x thickness) and weighs 2.2 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with Full HD, IPS level. The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has Viewing Angle: 85/85/85/85, 250 nits Brightness, 1000:1 Contrast, 45% NTSC% 62.5% SRGB% 47.34% Adobe% Adaptive Sync.
The processor in Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN192W Gaming Laptop is 12th Gen Intel Core i7 which is clocked at and has 24 MB Cache Memory. Along with this, It comes with NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.




It comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000 Mbps Ethernet, Wi-Fi 6 (802.11ax) Dual band) 2 x 2 Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN192W Gaming Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i7 12th Gen processor.
Q. What is display type of this model?
A. Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN192W Gaming Laptop comes with Full HD, IPS level display.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. What is display resolution of this model?
A. Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN192W Gaming Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN192W Gaming Laptop?
A. It comes with NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU.
Q. What is display size of Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN192W Gaming Laptop?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. Does Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN192W Gaming Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is the weight of Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN192W Gaming Laptop?
A. This laptop weighs 2.2 kg.
Q. What are dimensions of Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN192W Gaming Laptop?
A. The dimensions of Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN192W Gaming Laptop are 354 x 251 x 25 mm.
| Name | Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN192W Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i7,14 Cores, 20 Threads,24 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speaker,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |