Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN193W Gaming Laptop comes with price of Rs. 73990. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 12th Gen Intel Core i7 with NVIDIA GeForce RTX 3050 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 73990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN193W Gaming Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 73990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 86990/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This model has 4 cell battery. The laptop weighs 2.2 kg and measures 354 x 251 x 25 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
It comes with Full HD, IPS level. The laptop has a screen size of 15.6 in. Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN193W Gaming Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Asus laptop also has Viewing Angle: 85/85/85/85, 250 nits Brightness, 1000:1 Contrast, 45% NTSC% 62.5% SRGB% 47.34% Adobe% Adaptive Sync.
Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN193W Gaming Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i7 processor which is clocked at and has 24 MB Cache Memory. Along with this, It has NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.



It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN193W Gaming Laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000 Mbps Ethernet, Wi-Fi 6 (802.11ax) Dual band) 2 x 2 Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN193W Gaming Laptop?
A. This laptop weighs 2.2 kg.
Q. What is display type of Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN193W Gaming Laptop?
A. This model comes with Full HD, IPS level display.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What are dimensions of Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN193W Gaming Laptop?
A. The dimensions of this model are 354 x 251 x 25 mm.
Q. How much RAM Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN193W Gaming Laptop has?
A. This laptop comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. Which processor powers Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN193W Gaming Laptop?
A. It is powered by Intel Core i7 12th Gen processor.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. Does Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN193W Gaming Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
| Name | Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN193W Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i7,14 Cores (6P + 8E), 20 Threads,24 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speaker,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |