Asus TUF Gaming A16 FA607NUQ-RL063WS Gaming Laptop comes with price of Rs. 115990. The screen size of this Asus laptop is 16 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is AMD Ryzen 7 with NVIDIA GeForce RTX 4050 Graphics Card. Asus TUF Gaming A16 FA607NUQ-RL063WS Gaming Laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 16 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 115990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
Asus TUF Gaming A16 FA607NUQ-RL063WS Gaming Laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.115990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 115990/- |
It is meant for Everyday Use,Gaming. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 4 cell battery. This model weighs 2.2 kg and measures 354 x 251 x 22.4 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 16 in. It comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
Asus TUF Gaming A16 FA607NUQ-RL063WS Gaming Laptop is powered by AMD Ryzen 7 processor Along with this, It comes with NVIDIA GeForce RTX 4050 GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.
It comes with 1 TB SSD. There is 16 GB RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 142 PPI.
Q. Which GPU powers this model?
A. Asus TUF Gaming A16 FA607NUQ-RL063WS Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 4050 GPU.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 354 x 251 x 22.4 mm.
Q. Does Asus TUF Gaming A16 FA607NUQ-RL063WS Gaming Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is the weight of Asus TUF Gaming A16 FA607NUQ-RL063WS Gaming Laptop?
A. This model weighs 2.2 kg.
Q. Which processor powers Asus TUF Gaming A16 FA607NUQ-RL063WS Gaming Laptop?
A. The processor in this laptop is AMD Ryzen 7.
Q. What is price of Asus TUF Gaming A16 FA607NUQ-RL063WS Gaming Laptop?
A. Currently, This model has best price of Rs.115990.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
| Name | Asus TUF Gaming A16 FA607NUQ-RL063WS Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Gaming,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 7,6 GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Memory | 16 GB,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in speaker,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |