Asus TUF FA766IC-HX005T Gaming Laptop comes with price of Rs. 89300. The screen size of this Asus laptop is 17.3 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 4th Gen AMD Ryzen 7 processor with NVIDIA GeForce RTX 3050 Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 17.3 in Display Size which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 89300.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 17.3 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
Asus TUF FA766IC-HX005T Gaming Laptop is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.89300. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 89300/- |
| Amazon | 95 | Rs. 89990/- |
This laptop is meant for Gaming. This model has Windows 10 Home (64-bit) installed. This laptop has 4 cell 24324.324324324323 mAH battery and 180W AC Adapter . The dimensions of the laptop are 399 x 268 x 22.1 mm (height x width x thickness) and weighs 2.6 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
Asus TUF FA766IC-HX005T Gaming Laptop comes with LED . The laptop has a screen size of 17.3 in and aspect ratio of 16:9 Asus TUF FA766IC-HX005T Gaming Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 127 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Asus laptop also has Full HD LED Backlit Display (250nits Brightness, NTSC: 45% Color Gamut, Value IPS-level).
Asus TUF FA766IC-HX005T Gaming Laptop is powered by 4th Gen AMD Ryzen 7 processor which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, It has NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.





Asus TUF FA766IC-HX005T Gaming Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in Asus TUF FA766IC-HX005T Gaming Laptop.
The connectivity options for this laptop are 802.11ax Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. Asus TUF FA766IC-HX005T Gaming Laptop has 90 Wh.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 399 x 268 x 22.1 mm.
Q. What is display size of Asus TUF FA766IC-HX005T Gaming Laptop?
A. This model has display size of 17.3 in.
Q. How much RAM this model has?
A. Asus TUF FA766IC-HX005T Gaming Laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Asus TUF FA766IC-HX005T Gaming Laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU.
| Name | Asus TUF FA766IC-HX005T Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 10,Gaming,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 17.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 127 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,8 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,90 Wh mWh 4 Cell Battery |