Asus TUF Dash F15 FX516PMZ-HN186WS Gaming Laptop comes with price of Rs. 74990. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. Asus TUF Dash F15 FX516PMZ-HN186WS Gaming Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i5 processor with NVIDIA GeForce RTX 3060 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 6 GB GPU Memory which is best available in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 74990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 74990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 84990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 85990/- |
This model is meant for Gaming. This laptop comes with Windows 11 Home installed. This laptop comes with 4 cell 20540.54054054054 mAH battery. The laptop weighs 2 kg. It comes with 1 year warranty.
Asus TUF Dash F15 FX516PMZ-HN186WS Gaming Laptop comes with Full HD, display, Value IPS-level. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Asus laptop also has Brightness: 250nits, Contrast: 1000:1, 45% NTSC, 62.5% SRGB, Refresh Rate: 144 Hz, Adobe: 47.34%.
This Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i5 processor which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, Asus TUF Dash F15 FX516PMZ-HN186WS Gaming Laptop has NVIDIA GeForce RTX 3060 GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.
Asus TUF Dash F15 FX516PMZ-HN186WS Gaming Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in Asus TUF Dash F15 FX516PMZ-HN186WS Gaming Laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000 Ethernet, Wi-Fi 6(802.11ax) Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port but sadly, WebCam isn't available in this Laptop.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by NVIDIA GeForce RTX 3060 GPU.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is display density of Asus TUF Dash F15 FX516PMZ-HN186WS Gaming Laptop?
A. Asus TUF Dash F15 FX516PMZ-HN186WS Gaming Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. How much RAM Asus TUF Dash F15 FX516PMZ-HN186WS Gaming Laptop has?
A. Asus TUF Dash F15 FX516PMZ-HN186WS Gaming Laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is display type of Asus TUF Dash F15 FX516PMZ-HN186WS Gaming Laptop?
A. It comes with Full HD, display, Value IPS-level display.
Q. Which processor powers Asus TUF Dash F15 FX516PMZ-HN186WS Gaming Laptop?
A. Asus TUF Dash F15 FX516PMZ-HN186WS Gaming Laptop is powered by Intel Core i5 11th Gen processor.
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop has display size of 15.6 in.
Q. Which operating system Asus TUF Dash F15 FX516PMZ-HN186WS Gaming Laptop comes with?
A. This laptop has Windows 11 Home.
| Name | Asus TUF Dash F15 FX516PMZ-HN186WS Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,76 Wh mWh 4 Cell Battery |