Asus S56C S56 Laptop comes with price of Rs. 41999. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 3rd Gen Intel Core i5 (3rd Gen) 3317U processor with Intel HD Graphics 4000 Graphics Card. this laptop has 750 GB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 41999.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 750 GB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 (3rd Gen) 3317U |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 4000 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 41999/- |
This model is meant for Entertainment. The Operating System installed in this model is Windows 7 Home Basic (64-bit). The dimensions of the laptop are 380 x 266 x 21 mm (height x width x thickness) and weighs 2.3 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
This model comes with HD LED Backlit Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by 3rd Gen Intel Core i5 (3rd Gen) 3317U processor which is clocked at . Along with this, Asus S56C S56 Laptop has Intel HD Graphics 4000 GPU.



There is 750 GB HDD Space available in this laptop. There is 4 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000 BASE-T LAN Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Asus S56C S56 Laptop?
A. The processor in Asus S56C S56 Laptop is Intel Core i5 (3rd Gen) 3317U 3rd Gen.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 380 x 266 x 21 mm.
Q. What is display resolution of Asus S56C S56 Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. Asus S56C S56 Laptop comes with 750 GB HDD.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What kind of display Asus S56C S56 Laptop has?
A. Asus S56C S56 Laptop comes with HD LED Backlit Display display.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which GPU powers Asus S56C S56 Laptop?
A. Asus S56C S56 Laptop comes with Intel HD Graphics 4000 GPU.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Asus S56C S56 Laptop has Windows 7 Home Basic (64-bit).
| Name | Asus S56C S56 Laptop |
| General | OS: Windows 7,Entertainment,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5 (3rd Gen),Intel HD Graphics 4000 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,750 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Yes,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive |