Asus ROG Zephyrus G14 GA402RJ-L8069WS Gaming Laptop comes with price of Rs. 145999. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 6th Gen AMD Ryzen 9 with AMD Radeon RX 6700S Graphics Card. Asus ROG Zephyrus G14 GA402RJ-L8069WS Gaming Laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 145999.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 9 |
| Graphics Card | AMD Radeon RX 6700S |
Asus ROG Zephyrus G14 GA402RJ-L8069WS Gaming Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 145999/- |
The utility of this laptop is Gaming. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This laptop has 4 cell 20540.54054054054 mAH battery. This model weighs 1.72 kg and measures 312 x 195 x 22.7 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
This laptop comes with QHD+, WQXGA, Backlit LCD. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of Asus ROG Zephyrus G14 GA402RJ-L8069WS Gaming Laptop is 2560 x 1600 pixels and has display density of ~ 216 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has 120Hz.
The processor in Asus ROG Zephyrus G14 GA402RJ-L8069WS Gaming Laptop is 6th Gen AMD Ryzen 9 which is clocked at and has 16 MB Cache Memory. Along with this, Asus ROG Zephyrus G14 GA402RJ-L8069WS Gaming Laptop comes with AMD Radeon RX 6700S GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.
This laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in Asus ROG Zephyrus G14 GA402RJ-L8069WS Gaming Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E(802.11ax) Dual band) 2x2 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Asus ROG Zephyrus G14 GA402RJ-L8069WS Gaming Laptop?
A. The processor in this model is AMD Ryzen 9 6th Gen.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 312 x 195 x 22.7 mm.
Q. What is display density of this laptop?
A. Asus ROG Zephyrus G14 GA402RJ-L8069WS Gaming Laptop comes with ~ 216 PPI.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is the battery size of Asus ROG Zephyrus G14 GA402RJ-L8069WS Gaming Laptop?
A. Asus ROG Zephyrus G14 GA402RJ-L8069WS Gaming Laptop has 76 Wh.
Q. How much RAM Asus ROG Zephyrus G14 GA402RJ-L8069WS Gaming Laptop has?
A. It comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. What is display type of this laptop?
A. Asus ROG Zephyrus G14 GA402RJ-L8069WS Gaming Laptop comes with QHD+, WQXGA, Backlit LCD display.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop has display size of 14 in.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Asus ROG Zephyrus G14 GA402RJ-L8069WS Gaming Laptop has 2 USB Type-C ports.
| Name | Asus ROG Zephyrus G14 GA402RJ-L8069WS Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,2560 x 1600 pixels,~ 216 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 9,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,8 GB, AMD Radeon RX 6700S |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,4-Speaker System,Inbuilt Microphone,76 Wh mWh 4 Cell Battery |