Asus ROG Strix Scar 15 2022 G533ZW-LN106WS Gaming Laptop comes with price of Rs. 224990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. Asus ROG Strix Scar 15 2022 G533ZW-LN106WS Gaming Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i9 processor with NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti Graphics Card. this laptop has 2 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in this model which can be upgraded to 64 GB.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 224990.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i9 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 224990/- |
The utility of this model is Gaming. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 4 cell battery and 10 . The dimensions of the laptop are 354 x 259 x 27 mm (height x width x thickness) and weighs 2.3 kg. This model comes with 1 year warranty.
Asus ROG Strix Scar 15 2022 G533ZW-LN106WS Gaming Laptop comes with WQHD . The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16: 9 The resolution of this laptop is 2560 x 1440 pixels and has display density of ~ 170 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Asus laptop also has DCI-P3: 100%, Refresh Rate: 240Hz, Response Time: 3ms, IPS-level, Adaptive-Sync, Dolby Vision.
The processor in this model is 12th Gen Intel Core i9 Along with this, Asus ROG Strix Scar 15 2022 G533ZW-LN106WS Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.
Asus ROG Strix Scar 15 2022 G533ZW-LN106WS Gaming Laptop comes with 2 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in the laptop which can be upgraded to 64 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11ax Wifi, & Bluetooth. There are 4 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. Sadly, WebCam isn't available in this Laptop.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti GPU.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 2560 x 1440 pixels.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.3 kg.
Q. How much RAM Asus ROG Strix Scar 15 2022 G533ZW-LN106WS Gaming Laptop has?
A. This laptop comes with DDR5 32 GB RAM.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model has display size of 15.6 in.
Q. Which processor powers Asus ROG Strix Scar 15 2022 G533ZW-LN106WS Gaming Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i9 12th Gen.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Asus ROG Strix Scar 15 2022 G533ZW-LN106WS Gaming Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display density of Asus ROG Strix Scar 15 2022 G533ZW-LN106WS Gaming Laptop?
A. Asus ROG Strix Scar 15 2022 G533ZW-LN106WS Gaming Laptop comes with ~ 170 PPI.
Q. Does Asus ROG Strix Scar 15 2022 G533ZW-LN106WS Gaming Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
| Name | Asus ROG Strix Scar 15 2022 G533ZW-LN106WS Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,2560 x 1440 pixels,~ 170 PPI,16: 9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i9,14 Cores (6P + 8E), 20 Threads,24 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti |
| Memory | 32 GB DDR5 RAM,2 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,4 x USB 3.0,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Dolby Atmos-powered Speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |