Asus ROG Flow Z13 2025 GZ302EA-RU520WS Gaming Laptop comes with price of Rs. 259990. The screen size of this Asus laptop is 13.4 in and it comes with Windows Operating System installed. Asus ROG Flow Z13 2025 GZ302EA-RU520WS Gaming Laptop is powered by AMD Ryzen AI MAX+ processor with Intergrated AMD Radeon 8060S Graphics Graphics Card. Asus ROG Flow Z13 2025 GZ302EA-RU520WS Gaming Laptop has 1 TB SSD. There is 32 GB LPDDR5X RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 32 GB RAM which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 259990.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 13.4 in |
| Processor | AMD Ryzen AI MAX+ |
| Graphics Card | Intergrated AMD Radeon 8060S Graphics |
This laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.259990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 259990/- |
This laptop is meant for Gaming. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 4 cell 18918.918919 mAH battery and 200W AC Adapter. This laptop comes with 1 year warranty.
Asus ROG Flow Z13 2025 GZ302EA-RU520WS Gaming Laptop comes with IPS-level ROG Nebula Display. The laptop has a screen size of 13.4 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of Asus ROG Flow Z13 2025 GZ302EA-RU520WS Gaming Laptop is 2560 x 1600 pixels and has display density of ~ 225 PPI (Pixels per inch). This Asus laptop also has 500nits Brightness, with Stylus support.
This Laptop is powered by AMD Ryzen AI MAX+ processor Along with this, Asus ROG Flow Z13 2025 GZ302EA-RU520WS Gaming Laptop has Intergrated AMD Radeon 8060S Graphics GPU.
Asus ROG Flow Z13 2025 GZ302EA-RU520WS Gaming Laptop comes with 1 TB SSD. There is 32 GB LPDDR5X RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the battery size of Asus ROG Flow Z13 2025 GZ302EA-RU520WS Gaming Laptop?
A. It has 70 Wh.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which processor powers Asus ROG Flow Z13 2025 GZ302EA-RU520WS Gaming Laptop?
A. Asus ROG Flow Z13 2025 GZ302EA-RU520WS Gaming Laptop is powered by AMD Ryzen AI MAX+ processor.
Q. What is warranty period of Asus ROG Flow Z13 2025 GZ302EA-RU520WS Gaming Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, Asus ROG Flow Z13 2025 GZ302EA-RU520WS Gaming Laptop has best price of Rs.259990.
Q. Does Asus ROG Flow Z13 2025 GZ302EA-RU520WS Gaming Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. How much RAM Asus ROG Flow Z13 2025 GZ302EA-RU520WS Gaming Laptop has?
A. This model comes with LPDDR5X 32 GB RAM.
Q. What is display type of Asus ROG Flow Z13 2025 GZ302EA-RU520WS Gaming Laptop?
A. This laptop comes with IPS-level ROG Nebula Display display.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 2560 x 1600 pixels.
| Name | Asus ROG Flow Z13 2025 GZ302EA-RU520WS Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,13.4 inches,2560 x 1600 pixels,~ 225 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen AI MAX+,16 Cores, 32 Threads,64 MB Cache,Intergrated AMD Radeon 8060S Graphics |
| Memory | 32 GB LPDDR5X RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,2x 2W Dual-Force with Smart Amp Technology, Hi-Res Certification (for headphone), Smart Amp Technology,Inbuilt Microphone,70 Wh mWh 4 Cell Battery |