Asus N55SL-S1050V Laptop comes with price of Rs. 57480. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 2nd Gen Intel Core i7 (2nd Generation) 2670QM with NVIDIA GeForce GT 635M Graphics Card. this model has 750 GB HDD. There is 8 GB DDR3 RAM in this modelwhich cannot be upgraded further.
✓ The highlight of this model is 6 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, it also has 15.6 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 57480.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 750 GB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 (2nd Generation) 2670QM |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GT 635M |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 57480/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 78500/- |
The utility of this model is Gaming. The Operating System installed in this model is Windows 7 Home Premium . It comes with 6 cell battery and 65 W AC Adapter. This laptop weighs 2.7 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with HD LED Backlight Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 Asus N55SL-S1050V Laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is 2nd Gen Intel Core i7 (2nd Generation) 2670QM which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, It comes with NVIDIA GeForce GT 635M GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.




750 GB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 7200 RPM. There is 8 GB DDR3 RAM in this laptopwhich cannot be upgraded further. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000 Base T Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM Asus N55SL-S1050V Laptop has?
A. It comes with DDR3 8 GB RAM.
Q. What is display size of Asus N55SL-S1050V Laptop?
A. Asus N55SL-S1050V Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. What is display type of this laptop?
A. This model comes with HD LED Backlight Display display.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.7 kg.
Q. Which processor powers Asus N55SL-S1050V Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i7 (2nd Generation) 2670QM 2nd Gen.
Q. What is warranty period of Asus N55SL-S1050V Laptop?
A. Asus N55SL-S1050V Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of Asus N55SL-S1050V Laptop?
A. This laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Asus N55SL-S1050V Laptop comes with Windows 7 Home Premium.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. It comes with 750 GB HDD.
| Name | Asus N55SL-S1050V Laptop |
| General | OS: Windows 7,Gaming,Heavy Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i7 (2nd Gen),6 MB Cache,2 GB, NVIDIA GeForce GT 635M |
| Memory | 8 GB DDR3 RAM,750 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Yes,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,6 Cell Battery |