Asus M515DA-BQ322TS Laptop comes with price of Rs. 33999. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 3rd Gen AMD Ryzen 3 with AMD Radeon AMD Graphics Card. this model has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 33999.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Graphics Card | AMD Radeon AMD |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 22890/- |
| Amazon | 95 | Rs. 26990/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home, Windows 10 Home (64-bit). It has 2 cell 10000 mAH battery. It weighs 1.8 kg and measures 360 x 235 x 19.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has Full HD display (NTSC: 45% 250nits).
The processor in this laptop is 3rd Gen AMD Ryzen 3 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Asus M515DA-BQ322TS Laptop comes with AMD Radeon AMD GPU.





It comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 5(802.11ac) Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Asus M515DA-BQ322TS Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.8 kg.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 360 x 235 x 19.9 mm.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop comes with 37 Wh.
Q. What is display size of Asus M515DA-BQ322TS Laptop?
A. Asus M515DA-BQ322TS Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 10 Home, Windows 10 Home (64-bit).
Q. Which processor powers Asus M515DA-BQ322TS Laptop?
A. The processor in this laptop is AMD Ryzen 3 3rd Gen.
Q. What is warranty period of Asus M515DA-BQ322TS Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
| Name | Asus M515DA-BQ322TS Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon AMD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Built-in speaker,Inbuilt Microphone,37 Wh mWh 2 Cell Battery |