Asus K513EA-L502TS Laptop comes with price of Rs. 59490. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 11th Gen Intel Core i5 processor with Intel Iris Xe Graphics Graphics Card. this model has 1 TB HDD and 256 GB SSD. There is 8 GB RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 1 TB + 256 GB Hard Drive Size which is best available in this price range. Along with this, it also comes with 15.6 in Display Size. You can buy this product at Croma for Rs. 59490.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 59490/- |
This model is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). It comes with 3 cell battery. The laptop weighs 1.8 kg and measures 359 x 235 x 17.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
Asus K513EA-L502TS Laptop comes with FHD OLED Display. The laptop has a screen size of 15.6 in. Asus K513EA-L502TS Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
It is powered by 11th Gen Intel Core i5 processor which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel Iris Xe Graphics GPU.
There is 1 TB HDD Space available in this model. Along with this, It also comes with 256 GB SSD. There is 8 GB RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this model?
A. Asus K513EA-L502TS Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display size of this model?
A. Asus K513EA-L502TS Laptop has display size of 15.6 in.
Q. What kind of display Asus K513EA-L502TS Laptop has?
A. This laptop comes with FHD OLED Display display.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Which GPU powers Asus K513EA-L502TS Laptop?
A. It comes with Intel Iris Xe Graphics GPU.
Q. Which operating system Asus K513EA-L502TS Laptop comes with?
A. It comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 359 x 235 x 17.9 mm.
| Name | Asus K513EA-L502TS Laptop |
| General | OS: Windows 10 ,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,Intel Iris Xe Graphics |
| Memory | 8 GB,1 TB Hard Disk,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |