Asus FX553VD-DM1031T Laptop comes with price of Rs. 62790. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 7th Gen Intel Core i5-7300HQ processor with NVIDIA Geforce GTX 1050 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 62790.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5-7300HQ |
| Graphics Card | NVIDIA Geforce GTX 1050 |
Asus FX553VD-DM1031T Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 62790/- |
The Operating System installed in this laptop is 10 Professional (64-bit). This model has 4 cell battery. It weighs 2.5 kg.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has Full HD LED Backlit Display.
The processor in Asus FX553VD-DM1031T Laptop is 7th Gen Intel Core i5-7300HQ which is clocked at . Along with this, Asus FX553VD-DM1031T Laptop has NVIDIA Geforce GTX 1050 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.




1 TB worth of HDD space is available in Asus FX553VD-DM1031T Laptop. There is 8 GB DDR4 RAM in this model. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of Asus FX553VD-DM1031T Laptop?
A. This model has display size of 15.6 in.
Q. Which GPU powers Asus FX553VD-DM1031T Laptop?
A. It is powered by NVIDIA Geforce GTX 1050 GPU.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which processor powers Asus FX553VD-DM1031T Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i5-7300HQ 7th Gen.
Q. What is the weight of Asus FX553VD-DM1031T Laptop?
A. This laptop weighs 2.5 kg.
Q. Which operating system Asus FX553VD-DM1031T Laptop comes with?
A. Asus FX553VD-DM1031T Laptop has 10 Professional (64-bit).
Q. How much RAM this laptop has?
A. Asus FX553VD-DM1031T Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is hard disk capacity of Asus FX553VD-DM1031T Laptop?
A. This model comes with 1 TB HDD.
| Name | Asus FX553VD-DM1031T Laptop |
| General | OS: Windows |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5-7300HQ,2 GB, NVIDIA Geforce GTX 1050 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,VGA,Multi Card Reader |
| Input | Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |