Asus ExpertBook P3 P3406CCAP-LY1005WS Laptop comes with price of Rs. 84990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 processor with Intel Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 84990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
This Product is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.84990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 84990/- |
The utility of this model is Everyday Use. This model has Windows 11 Home (64-bit) installed. This model comes with 13513.513514 mAH battery. This model weighs 1.52 kg.
Asus ExpertBook P3 P3406CCAP-LY1005WS Laptop comes with LED Backlit. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this model is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
The processor in this model is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 Along with this, It has Intel Graphics GPU.



Asus ExpertBook P3 P3406CCAP-LY1005WS Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Asus ExpertBook P3 P3406CCAP-LY1005WS Laptop?
A. Asus ExpertBook P3 P3406CCAP-LY1005WS Laptop is powered by Intel Core Ultra 5 Intel Core Ultra Series 2 processor.
Q. What is display type of Asus ExpertBook P3 P3406CCAP-LY1005WS Laptop?
A. This model comes with LED Backlit display.
Q. What is display density of Asus ExpertBook P3 P3406CCAP-LY1005WS Laptop?
A. Asus ExpertBook P3 P3406CCAP-LY1005WS Laptop comes with ~ 162 PPI.
Q. What is display size of this laptop?
A. It comes with display size of 14 in.
Q. Which GPU powers this model?
A. Asus ExpertBook P3 P3406CCAP-LY1005WS Laptop comes with Intel Graphics GPU.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. How much RAM this model has?
A. Asus ExpertBook P3 P3406CCAP-LY1005WS Laptop comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It has 50 Wh.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This model has best price of Rs.84990.
| Name | Asus ExpertBook P3 P3406CCAP-LY1005WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Light Weight |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 5,14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 14 Threads,18 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in speaker,Inbuilt Microphone,50 Wh mWh |