Asus ExpertBook P1545FA-BR281 Business Laptop comes with price of Rs. 31000. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with DOS Operating System installed. The processor in this model is 10th Gen Intel Core i3 with Intel Integrated HD Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 31000.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated HD |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 31000/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 34590/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this model is Free DOS . This model has 2 cell 10000 mAH battery and 45 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 360.2 x 234.9 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.8 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with HD LED Backlit Display. The laptop has a screen size of 15.6 in. Asus ExpertBook P1545FA-BR281 Business Laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
This Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i3 processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel Integrated HD GPU.




There is 1 TB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Free DOS.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.8 kg.
Q. What is hard disk capacity of Asus ExpertBook P1545FA-BR281 Business Laptop?
A. Asus ExpertBook P1545FA-BR281 Business Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. Does Asus ExpertBook P1545FA-BR281 Business Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What are dimensions of Asus ExpertBook P1545FA-BR281 Business Laptop?
A. The dimensions of Asus ExpertBook P1545FA-BR281 Business Laptop are 360.2 x 234.9 x 19.9 mm.
Q. Does Asus ExpertBook P1545FA-BR281 Business Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. Does Asus ExpertBook P1545FA-BR281 Business Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers Asus ExpertBook P1545FA-BR281 Business Laptop?
A. Asus ExpertBook P1545FA-BR281 Business Laptop is powered by Intel Integrated HD GPU.
Q. What is display density of this model?
A. Asus ExpertBook P1545FA-BR281 Business Laptop comes with ~ 100 PPI.
| Name | Asus ExpertBook P1545FA-BR281 Business Laptop |
| General | OS: DOS,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated HD |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,37 Wh mWh 2 Cell Battery |