Asus ExpertBook P1510CJA-EJ400 Laptop comes with price of Rs. 32785. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with DOS Operating System installed. The processor in this model is 10th Gen Intel Core i3 with Intel UHD Graphics Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 1 TB Hard Drive Size which is best available in this price range. Along with this, it also comes with 15.6 in Display Size.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is Free DOS . The dimensions of the laptop are 360 x 235 x 21 mm (height x width x thickness) and weighs 1.99 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
This Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i3 processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Asus ExpertBook P1510CJA-EJ400 Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.





There is 1 TB HDD Space available in this laptop. There is 4 GB RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Asus ExpertBook P1510CJA-EJ400 Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.
Q. What is display size of this model?
A. Asus ExpertBook P1510CJA-EJ400 Laptop has display size of 15.6 in.
Q. What kind of display this laptop has?
A. Asus ExpertBook P1510CJA-EJ400 Laptop comes with LED display.
Q. What is display resolution of Asus ExpertBook P1510CJA-EJ400 Laptop?
A. Asus ExpertBook P1510CJA-EJ400 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Asus ExpertBook P1510CJA-EJ400 Laptop are 360 x 235 x 21 mm.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Free DOS.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.99 kg.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. It comes with 1 TB HDD.
| Name | Asus ExpertBook P1510CJA-EJ400 Laptop |
| General | OS: DOS,Everyday Use,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache, Intel UHD Graphics |
| Memory | 4 GB,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Inbuilt Microphone |