Asus Expertbook P1 14 P1403CVA-S61821WS Laptop comes with price of Rs. 51990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is Intel Core Series 1 Intel Core 3 with Intel Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 51990. You can also get this model in 16GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core 3 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
This laptop is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.51990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 51990/- |
The utility of this laptop is Business. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This model comes with 3 cell 13513.513514 mAH battery and 65W. The laptop weighs 1.4 kg.
The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is Intel Core Series 1 Intel Core 3 Along with this, It comes with Intel Graphics GPU.
This laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR5 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6(802.11ax) Dual band) 2*2 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 157 PPI.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.51990.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Asus Expertbook P1 14 P1403CVA-S61821WS Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. Which operating system Asus Expertbook P1 14 P1403CVA-S61821WS Laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which GPU powers Asus Expertbook P1 14 P1403CVA-S61821WS Laptop?
A. This Laptop comes with Intel Graphics GPU.
Q. What is display size of this model?
A. This model comes with display size of 14 in.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.4 kg.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
| Name | Asus Expertbook P1 14 P1403CVA-S61821WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business,Light Weight |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core 3,Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads,10 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 8 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in speaker,Inbuilt Microphone,50 Wh mWh 3 Cell Battery |