Asus EeeBook E410KA-BV103WS Laptop comes with price of Rs. 23990. The screen size of this Asus laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is Intel Pentium Silver with Intel HD Graphics Graphics Card. this model has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this laptop are 8 GB RAM, 3 Cells Battery Cells and 1 year Warranty Time which are best available in this price range. Along with this, this model also comes with 18.4 mm Thickness. You can buy this product at Croma for Rs. 23990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Pentium Silver |
| Graphics Card | Intel HD Graphics |
Asus EeeBook E410KA-BV103WS Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 23999/- |
| Croma | 80 | Rs. 23990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 26990/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It has 3 cell 11351.351351351352 mAH battery. The dimensions of the laptop are 325 x 217 x 18.4 mm (height x width x thickness) and weighs 1.3 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has Brightness 200 nits, 45% NTSC Color Gamut.
Asus EeeBook E410KA-BV103WS Laptop is powered by Intel Pentium Silver processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel HD Graphics GPU.




It comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 5(802.11ac) Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the battery size of Asus EeeBook E410KA-BV103WS Laptop?
A. It has 42 Wh.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Asus EeeBook E410KA-BV103WS Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display type of Asus EeeBook E410KA-BV103WS Laptop?
A. Asus EeeBook E410KA-BV103WS Laptop comes with LED display.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display density of this laptop?
A. Asus EeeBook E410KA-BV103WS Laptop comes with ~ 112 PPI.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Which GPU powers Asus EeeBook E410KA-BV103WS Laptop?
A. It is powered by Intel HD Graphics GPU.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 325 x 217 x 18.4 mm.
Q. What is display size of this laptop?
A. Asus EeeBook E410KA-BV103WS Laptop comes with display size of 14 in.
| Name | Asus EeeBook E410KA-BV103WS Laptop |
| General | OS: Windows 11 ,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | Intel Pentium Silver,Quad Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel HD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,42 Wh mWh 3 Cell Battery |