Asus EeeBook E210MA-GJ012W Laptop comes with price of Rs. 11990. This 11.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. Asus EeeBook E210MA-GJ012W Laptop is powered by Intel Celeron processor with Intel UHD Graphics 600 Graphics Card. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this laptop are 4 GB RAM, 1366 x 768 pixels Display Resolution, ~ 135 PPI Display PPI, 2 Cells Battery Cells and 1 year Warranty Time which are best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 11990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 11.6 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 600 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 11990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 17499/- |
The utility of this laptop is Performance. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 2 cell 10270.27027027027 mAH battery. The dimensions of the laptop are 279 x 191 x 16.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.05 kg. This model comes with 1 year warranty.
Asus EeeBook E210MA-GJ012W Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 11.6 in. The resolution of Asus EeeBook E210MA-GJ012W Laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 135 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has Brightness 200nits, 45% NTSC Color Gamut.
The processor in this laptop is Intel Celeron which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel UHD Graphics 600 GPU.




There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 5(802.11ac) Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. Asus EeeBook E210MA-GJ012W Laptop comes with 38 Wh.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What is warranty period of this model?
A. Asus EeeBook E210MA-GJ012W Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Asus EeeBook E210MA-GJ012W Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is the weight of Asus EeeBook E210MA-GJ012W Laptop?
A. This laptop weighs 1.05 kg.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with Intel UHD Graphics 600 GPU.
Q. What is display type of Asus EeeBook E210MA-GJ012W Laptop?
A. It comes with LED display.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 279 x 191 x 16.9 mm.
| Name | Asus EeeBook E210MA-GJ012W Laptop |
| General | OS: Windows 11 ,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 11.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 135 PPI |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,Intel UHD Graphics 600 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone,38 Wh mWh 2 Cell Battery |