Asus EeeBook E203NA-FD164T Laptop comes with price of Rs. 17990. This 11.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by Intel Celeron processor with Intel Integrated HD 500 Graphics Card. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 1 year Warranty Time which is best available in this price range. Along with this, it also has 900 g Weight. You can buy this product at Flipkart for Rs. 17990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 11.6 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel Integrated HD 500 |
This model is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.17990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 17990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 21000/- |
The utility of this model is Performance. This model comes with Windows 10 Home (64-bit) installed. It has 2 cell 10270.27027027027 mAH battery. The dimensions of the laptop are 286 x 193 x 16.9 mm (height x width x thickness) and weighs 900 g. This laptop comes with 1 year warranty.
This model comes with LED . The laptop has a screen size of 11.6 in. The resolution of Asus EeeBook E203NA-FD164T Laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 135 PPI (Pixels per inch). This Asus laptop also has HD LED Backlit Glossy Display (200 nits Brightness, 45% NTSC).
The processor in this laptop is Intel Celeron which is clocked at and has 2 MB Cache Memory. Along with this, Asus EeeBook E203NA-FD164T Laptop has Intel Integrated HD 500 GPU.




There is 4 GB DDR3 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. Asus EeeBook E203NA-FD164T Laptop comes with 38 Wh.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Asus EeeBook E203NA-FD164T Laptop comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What are dimensions of Asus EeeBook E203NA-FD164T Laptop?
A. The dimensions of this model are 286 x 193 x 16.9 mm.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, This model has best price of Rs.17990.
Q. What is display type of this laptop?
A. This model comes with LED display.
Q. Which processor powers Asus EeeBook E203NA-FD164T Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Celeron processor.
Q. Does Asus EeeBook E203NA-FD164T Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Asus EeeBook E203NA-FD164T Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does Asus EeeBook E203NA-FD164T Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
| Name | Asus EeeBook E203NA-FD164T Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,11.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 135 PPI |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,2 MB Cache,Intel Integrated HD 500 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,38 Wh mWh 2 Cell Battery |