Asus Eeebook 14 E410KA-BV092W Laptop comes with price of Rs. 24790. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Celeron N4500 processor with Intel UHD Graphics Graphics Card. this model has 256 GB SSD. There is 4 GB RAM in this laptop.
✓ The highlights of this laptop are 18 mm Thickness and 1 year Warranty Time which are best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 24790.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Celeron N4500 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 24790/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 11351.351351351352 mAH battery. The dimensions of the laptop are 325 x 217 x 18 mm (height x width x thickness) and weighs 1.3 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is Intel Celeron N4500 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Asus Eeebook 14 E410KA-BV092W Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.



Asus Eeebook 14 E410KA-BV092W Laptop comes with 256 GB SSD. There is 4 GB RAM in Asus Eeebook 14 E410KA-BV092W Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. Which GPU powers this model?
A. Asus Eeebook 14 E410KA-BV092W Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.
Q. Does Asus Eeebook 14 E410KA-BV092W Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.3 kg.
Q. What is display density of Asus Eeebook 14 E410KA-BV092W Laptop?
A. It comes with ~ 157 PPI.
Q. Which processor powers Asus Eeebook 14 E410KA-BV092W Laptop?
A. The processor in this model is Intel Celeron N4500.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop comes with 42 Wh.
Q. How much RAM Asus Eeebook 14 E410KA-BV092W Laptop has?
A. It comes with 4 GB RAM.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is warranty period of Asus Eeebook 14 E410KA-BV092W Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
| Name | Asus Eeebook 14 E410KA-BV092W Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 4 GB,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,42 Wh mWh |