Asus Chromebook CX1500FKA-E80077 Laptop comes with price of Rs. 42990. This 15.6 in laptop comes with Chrome Operating System installed. Asus Chromebook CX1500FKA-E80077 Laptop is powered by Intel Celeron processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. There is 8 GB LPDDR4X RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 42990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
Asus Chromebook CX1500FKA-E80077 Laptop is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.42990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 42990/- |
The utility of this laptop is Performance. This laptop comes with Chrome installed. This model comes with 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 361.3 x 249.9 x 189 mm (height x width x thickness) and weighs 1.99 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Asus Chromebook CX1500FKA-E80077 Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
The processor in Asus Chromebook CX1500FKA-E80077 Laptop is Intel Celeron Along with this, Asus Chromebook CX1500FKA-E80077 Laptop has Intel Integrated UHD GPU.




There is 8 GB LPDDR4X RAM in Asus Chromebook CX1500FKA-E80077 Laptop.
The connectivity options for this laptop are 6(802.11ax) Dual band) 2*2 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. What is price of Asus Chromebook CX1500FKA-E80077 Laptop?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.42990.
Q. What are dimensions of Asus Chromebook CX1500FKA-E80077 Laptop?
A. The dimensions of this model are 361.3 x 249.9 x 189 mm.
Q. Which processor powers Asus Chromebook CX1500FKA-E80077 Laptop?
A. The processor in Asus Chromebook CX1500FKA-E80077 Laptop is Intel Celeron.
Q. What is display size of Asus Chromebook CX1500FKA-E80077 Laptop?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Asus Chromebook CX1500FKA-E80077 Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is warranty period of this model?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of this model?
A. Asus Chromebook CX1500FKA-E80077 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Chrome.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with LPDDR4X 8 GB RAM.
| Name | Asus Chromebook CX1500FKA-E80077 Laptop |
| General | OS: Chrome,Performance,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB LPDDR4X RAM |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0 |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in speaker,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |