Asus Chromebook CX1500CKA-NJ0413 Laptop comes with price of Rs. 17990. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with Chrome Operating System installed. The processor in this model is Intel Celeron with Intel Integrated UHD Graphics Card. There is 4 GB LPDDR4X RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size, 3 Cells Battery Cells and 1 year Warranty Time which are best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 17990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 17990/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this model is Chrome . It has 3 cell 11351.351351 mAH battery and 45W USB-C Power Adapter. This model weighs 1.8 kg and measures 361.3 x 249.9 x 18.7 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has 220nits Brightness.
This Laptop is powered by Intel Celeron processor Along with this, It comes with Intel Integrated UHD GPU.



There is 4 GB LPDDR4X RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is display type of this laptop?
A. Asus Chromebook CX1500CKA-NJ0413 Laptop comes with LED display.
Q. What is display resolution of Asus Chromebook CX1500CKA-NJ0413 Laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What are dimensions of Asus Chromebook CX1500CKA-NJ0413 Laptop?
A. The dimensions of this model are 361.3 x 249.9 x 18.7 mm.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It comes with 42 Wh.
Q. Which processor powers Asus Chromebook CX1500CKA-NJ0413 Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Celeron processor.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Asus Chromebook CX1500CKA-NJ0413 Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. Which GPU powers Asus Chromebook CX1500CKA-NJ0413 Laptop?
A. Asus Chromebook CX1500CKA-NJ0413 Laptop is powered by Intel Integrated UHD GPU.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.8 kg.
Q. What is display size of Asus Chromebook CX1500CKA-NJ0413 Laptop?
A. It comes with display size of 15.6 in.
| Name | Asus Chromebook CX1500CKA-NJ0413 Laptop |
| General | OS: Chrome,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 4 GB LPDDR4X RAM |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0 |
| Input | Built-in speaker,Inbuilt Microphone,42 Wh mWh 3 Cell Battery |