Asus Chromebook CX1405 CX1405CTA-S60724 Laptop comes with price of Rs. 34490. The screen size of this Asus laptop is 14 in and it comes with Chrome Operating System installed. The processor in this model is ntel Core 3 with Intel Graphics Graphics Card. There is 8 GB RAM in this model.
✓ The highlight of this model is ~ 157 PPI Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 34490.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | ntel Core 3 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 34490/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this model is Chrome . This model comes with 11351.351351 mAH battery. This laptop weighs 1.4 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:09 The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Asus laptop also has 300nits Brightnes.
This Laptop is powered by ntel Core 3 processor Along with this, It comes with Intel Graphics GPU.





There is 8 GB RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is warranty period of Asus Chromebook CX1405 CX1405CTA-S60724 Laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.4 kg.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with 8 GB RAM.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Asus Chromebook CX1405 CX1405CTA-S60724 Laptop comes with Chrome.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It comes with 42 Wh.
Q. Which GPU powers Asus Chromebook CX1405 CX1405CTA-S60724 Laptop?
A. This Laptop comes with Intel Graphics GPU.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 157 PPI.
| Name | Asus Chromebook CX1405 CX1405CTA-S60724 Laptop |
| General | OS: Chrome,Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:09 Aspect Ratio |
| Processor | ntel Core 3,Octa Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 8 GB |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in speaker,Inbuilt Microphone,42 Wh mWh |