Asus Chromebook CX1400CKA-EK0257 Laptop comes with price of Rs. 26651. The screen size of this Asus laptop is 14 in and it comes with Chrome Operating System installed. The processor in this model is Intel Celeron with Intel Integrated UHD Graphics Card. this model has 64 GB SSD. There is 4 GB LPDDR4X RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 1920 x 1080 pixels Display Resolution which is best available in this price range. Along with this, it also has 3 Cells Battery Cells. You can buy this product at Amazon for Rs. 26651.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
Asus Chromebook CX1400CKA-EK0257 Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 17490/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 20490/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Chrome . It has 3 cell 13513.513514 mAH battery and 45W AC Adapter. It weighs 1.47 kg and measures 326.5 x 228.7 x 18.7 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Asus laptop also has 220nits Brightness.
Asus Chromebook CX1400CKA-EK0257 Laptop is powered by Intel Celeron processor Along with this, Asus Chromebook CX1400CKA-EK0257 Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.





It comes with 64 GB SSD. There is 4 GB LPDDR4X RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are 6 (802.11ax) Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is the battery size of Asus Chromebook CX1400CKA-EK0257 Laptop?
A. This laptop comes with 50 Wh.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Which GPU powers Asus Chromebook CX1400CKA-EK0257 Laptop?
A. It comes with Intel Integrated UHD GPU.
Q. Which operating system Asus Chromebook CX1400CKA-EK0257 Laptop comes with?
A. This laptop comes with Chrome.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM Asus Chromebook CX1400CKA-EK0257 Laptop has?
A. Asus Chromebook CX1400CKA-EK0257 Laptop comes with LPDDR4X 4 GB RAM.
Q. Does Asus Chromebook CX1400CKA-EK0257 Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. What is display size of Asus Chromebook CX1400CKA-EK0257 Laptop?
A. This laptop has display size of 14 in.
| Name | Asus Chromebook CX1400CKA-EK0257 Laptop |
| General | OS: Chrome,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,Intel Integrated UHD |
| Memory | 4 GB LPDDR4X RAM,64 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0 |
| Input | Built-in speaker,Inbuilt Microphone,50 Wh mWh 3 Cell Battery |