Asus A555LF-XX366D Notebook comes with price of Rs. 31690. This 15.6 in laptop comes with DOS Operating System installed. The processor in the laptop is 5th Gen Intel Core i3 with NVIDIA Geforce 930M Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 2 years Warranty Time which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 31690.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | NVIDIA Geforce 930M |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 31690/- |
The utility of this laptop is Performance. The Operating System installed in this laptop is DOS (64-bit). This laptop comes with 2 years warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. Asus A555LF-XX366D Notebook comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is 5th Gen Intel Core i3 Along with this, Asus A555LF-XX366D Notebook has NVIDIA Geforce 930M GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.




1 TB worth of HDD space is available in this laptop. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000 Mbps Ethernet, 802.11bgn Wifi, & Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. Which processor powers Asus A555LF-XX366D Notebook?
A. Asus A555LF-XX366D Notebook is powered by Intel Core i3 5th Gen processor.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Asus A555LF-XX366D Notebook is powered by NVIDIA Geforce 930M GPU.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is warranty period of Asus A555LF-XX366D Notebook?
A. Asus A555LF-XX366D Notebook comes with 2 years warranty.
Q. Does Asus A555LF-XX366D Notebook comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which operating system Asus A555LF-XX366D Notebook comes with?
A. This laptop comes with DOS (64-bit).
Q. What is hard disk capacity of Asus A555LF-XX366D Notebook?
A. It comes with 1 TB HDD.
| Name | Asus A555LF-XX366D Notebook |
| General | OS: DOS,Performance,2 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Core i3,2 GB, NVIDIA Geforce 930M |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth |
| Input | 1.3 MP Camera,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive |