The Apple MacBook Pro 14 Laptop from Apple was launched on 16th October, 2025. This laptop comes at a price of Rs. 202990. The screen size of this Apple laptop is 14.2 in and it comes with Mac Operating System installed. Apple MacBook Pro 14 Laptop is powered by Apple M5 Apple M5 processor with 10 Core GPU Graphics Card. Apple MacBook Pro 14 Laptop has 1 TB SSD. There is 24 GB RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 202990. You can also get this laptop in 16GB+1TB , 16GB+512GB and 32GB+1TB SSD variants.
| Feature | Value |
| RAM | 24 GB |
|---|---|
| Display | 14.2 in |
| Processor | Apple M5 |
| Graphics Card | 10 Core GPU |
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 202990/- |
| Croma | 80 | Rs. 209900/- |
This model is meant for Performance,Business,Everyday Use. It comes with MacOS installed. This laptop comes with 19567.567568 mAH battery and 70W USB-C Power Adapter. The laptop weighs 1.55 kg and measures 312.6 x 221.2 x 15.5 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
Apple MacBook Pro 14 Laptop comes with Liquid Retina XDR display. The laptop has a screen size of 14.2 in. The resolution of Apple MacBook Pro 14 Laptop is 3024 x 1964 pixels and has display density of ~ 254 PPI (Pixels per inch). This Apple laptop also has 10,00,000:1 Contrast Ratio, XDR Brightness: 1000 nits Sustained Full-Screen, 1600 nits Peak (HDR content only), SDR Brightness: 600 nits, 1 billion Colours, Wide Colour (P3), True Tone technology.
It is powered by Apple M5 Apple M5 processor Along with this, Apple MacBook Pro 14 Laptop has 10 Core GPU GPU.



Apple MacBook Pro 14 Laptop comes with 1 TB SSD. There is 24 GB RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E (802.11ax) Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Apple MacBook Pro 14 Laptop are 312.6 x 221.2 x 15.5 mm.
Q. What is display size of Apple MacBook Pro 14 Laptop?
A. Apple MacBook Pro 14 Laptop has display size of 14.2 in.
Q. Does Apple MacBook Pro 14 Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. How much RAM Apple MacBook Pro 14 Laptop has?
A. Apple MacBook Pro 14 Laptop comes with 24 GB RAM.
Q. When was Apple MacBook Pro 14 Laptop launched?
A. On 16th October, 2025, Apple MacBook Pro 14 Laptop was launched.
Q. What is the battery size of Apple MacBook Pro 14 Laptop?
A. This laptop has 72.4 Wh.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 3024 x 1964 pixels.
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by 10 Core GPU GPU.
Q. Which processor powers Apple MacBook Pro 14 Laptop?
A. The processor in this model is Apple M5 Apple M5.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Apple MacBook Pro 14 Laptop comes with MacOS.
| Name | Apple MacBook Pro 14 Laptop |
| General | OS: Mac,Performance, Business, Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14.2 inches,3024 x 1964 pixels,~ 254 PPI |
| Processor | Apple,10 Cores (4P + 6E),10 Core GPU |
| Memory | 24 GB,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,Thunderbolt,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | 12 MP Camera,Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,72.4 Wh mWh |