Apple MacBook Pro 14 2026 Laptop comes with price of Rs. 269900. This 14.2 in laptop comes with Mac Operating System installed. It is powered by Apple M5 Apple M5 Pro processor with 20 Core GPU Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 24 GB RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 15.5 mm Thickness which is best available in this price range. Along with this, it also packs some more great features like ~ 254 PPI Display PPI and 1.6 kg Weight. You can also get this laptop in 24GB/ 1TB SSD/ 15‑core CPU/ 16‑core GPU) , 24GB/ 2TB SSD/ 18‑core CPU/ 20‑core GPU) and Apple M5 Pro/ 24GB/ 2TB SSD/ macOS/ 15‑core CPU/ 16‑core GPU variants.
| Feature | Value |
| RAM | 24 GB |
|---|---|
| Display | 14.2 in |
| Processor | Apple M5 Pro |
| Graphics Card | 20 Core GPU |
The utility of this model is Performance. It comes with MacOS installed. This model has 19567.567568 mAH battery and 96W USB-C Power Adapter. The dimensions of the laptop are 312.6 x 221.2 x 15.5 mm (height x width x thickness) and weighs 1.6 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
Apple MacBook Pro 14 2026 Laptop comes with Liquid Retina XDR display. The laptop has a screen size of 14.2 in. This model comes with resolution of 3024 x 1964 pixels and has display density of ~ 254 PPI (Pixels per inch). This Apple laptop also has 10,00,000:1 Contrast Ratio, XDR Brightness: 1000 nits Sustained Full-Screen, 1600 nits Peak 2 (HDR content only), SDR Brightness: 600 nits, 1 billion Colours, Wide Colour (P3), True Tone technology, HDR with Dolby Vision.
The processor in this model is Apple M5 Apple M5 Pro Along with this, It comes with 20 Core GPU GPU.
Apple MacBook Pro 14 2026 Laptop comes with 1 TB SSD. There is 24 GB RAM in Apple MacBook Pro 14 2026 Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 7 (802.11be) Wifi, & 6.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the battery size of this model?
A. It comes with 72.4 Wh.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is warranty period of this model?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 14.2 in.
Q. What are dimensions of Apple MacBook Pro 14 2026 Laptop?
A. The dimensions of Apple MacBook Pro 14 2026 Laptop are 312.6 x 221.2 x 15.5 mm.
Q. Which processor powers Apple MacBook Pro 14 2026 Laptop?
A. It is powered by Apple M5 Pro Apple M5 processor.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Apple MacBook Pro 14 2026 Laptop has 3 USB Type-C ports.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has MacOS.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.6 kg.
| Name | Apple MacBook Pro 14 2026 Laptop |
| General | OS: Mac,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14.2 inches,3024 x 1964 pixels,~ 254 PPI |
| Processor | Apple,18 Cores (12P + 6E),20 Core GPU |
| Memory | 24 GB,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,Thunderbolt,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | 12 MP Camera,Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,72.4 Wh mWh |