The Apple iPhone 19 Pro is going to be launched on September 09, 2027 (Expected). Price of this mobile is Rs. 144999. This Phone is powered by Apple A21 Pro processor and it has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on iOS 28. It has 50 MP + 48 MP + 48 MP Triple Rear Camera with Dual LED flash and 50 MP Front Camera with Retina.
✓ The highlight of this mobile is 50 MP Front Camera which is best available in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.3 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Camera | 50 MP + 48 MP + 48 MP Triple |
The Apple iPhone 19 Pro is going to be launched on September 09, 2027 (Expected).
This mobile has iOS 28. This model has Dual Sim (eSIM+eSIM SIM).
This mobile comes with Color OLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1206 x 2622 pixels. The phone has a screen size of 6.3 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 460 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP + 48 MP + 48 MP Triple Rear Camera in Apple iPhone 19 Pro with Dual LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera with Retina Flash.
There is Apple A21 Pro processor running in Apple iPhone 19 Pro. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. No, This model doesn't have fingerprint sensor.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. Apple iPhone 19 Pro comes with screen to body ratio of ~ 89.4%.
Q. Does Apple iPhone 19 Pro has fast charging?
A. Yes, This phone comes with fast charging.
Q. What is display size of Apple iPhone 19 Pro?
A. It has display size of 6.3 in.
Q. What is aspect ratio of Apple iPhone 19 Pro?
A. This model has aspect ratio of 19.5:9.
Q. What is usb type of Apple iPhone 19 Pro?
A. It features USB-C.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. Yes, This model has Front Flash.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 1206 x 2622 pixels.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. When is Apple iPhone 19 Pro going to be launched?
A. The Apple iPhone 19 Pro is going to be launched on September 09, 2027 (Expected).
| Name | Apple iPhone 19 Pro |
| General | Dual Sim,Voice Call,iOS v28,Fast Charging |
| Display | Touch,6.3 inches,1206 x 2622 pixels,144 Hz,Ceramic Shield 2,Dynamic Island Display |
| Camera | 50 MP + 48 MP + 48 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 120 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera with Retina Flash |
| Technical | Apple A21 Pro Chipset,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |