Acer TravelMate P214-53 Laptop comes with price of Rs. 45490. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Acer TravelMate P214-53 Laptop is 11th Gen Intel Core i3 with Intel Integrated UHD Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this laptop also has ~ 157 PPI Display PPI. You can buy this product at Amazon for Rs. 45490.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 45490/- |
The utility of this model is Everyday Use,Business,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Pro (64-bit). It has 3 cell battery and 45 W AC Adapter . The laptop weighs 1.65 kg and measures 328 x 236 x 19.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This model comes with IPS . The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This Acer laptop also has Full HD IPS Display.
The processor in this laptop is 11th Gen Intel Core i3 Along with this, Acer TravelMate P214-53 Laptop has Intel Integrated UHD GPU.
1 TB worth of HDD space is available in this laptop. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Gigabit Ethernet Ethernet, 802.11 AX 6 Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 157 PPI.
Q. Which processor powers Acer TravelMate P214-53 Laptop?
A. The processor in Acer TravelMate P214-53 Laptop is Intel Core i3 11th Gen.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 10 Pro (64-bit).
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. It comes with 1 TB HDD.
Q. What is display size of this model?
A. This laptop has display size of 14 in.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What are dimensions of Acer TravelMate P214-53 Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 328 x 236 x 19.9 mm.
Q. Does Acer TravelMate P214-53 Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Does Acer TravelMate P214-53 Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
| Name | Acer TravelMate P214-53 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use, Business, Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI,VGA,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |