Acer TravelLite TL05-41M Laptop comes with price of Rs. 64999. The screen size of this Acer laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 7th Gen AMD Ryzen 7 with AMD Graphics Graphics Card. Acer TravelLite TL05-41M Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 64999.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | AMD Graphics |
Acer TravelLite TL05-41M Laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.64999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 64999/- |
It is meant for Everyday Use,Business,Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This laptop weighs 1.59 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Acer laptop also has ComfyView.
Acer TravelLite TL05-41M Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 7 processor which is clocked at and has 16 MB Cache Memory. Along with this, Acer TravelLite TL05-41M Laptop has AMD Graphics GPU.
It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display density of Acer TravelLite TL05-41M Laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. What is price of Acer TravelLite TL05-41M Laptop?
A. Currently, This model has best price of Rs.64999.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model comes with display size of 15.6 in.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which processor powers Acer TravelLite TL05-41M Laptop?
A. It is powered by AMD Ryzen 7 7th Gen processor.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Acer TravelLite TL05-41M Laptop comes with AMD Graphics GPU.
Q. What is warranty period of this model?
A. Acer TravelLite TL05-41M Laptop comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM Acer TravelLite TL05-41M Laptop has?
A. Acer TravelLite TL05-41M Laptop comes with 16 GB RAM.
| Name | Acer TravelLite TL05-41M Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,AMD Graphics |
| Memory | 16 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,VGA |
| Input | Built-in Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone |