Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.007 Laptop comes with price of Rs. 57994. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.007 Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 processor with AMD Radeon 5500U Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR4X RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 57994.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon 5500U |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 57994/- |
The utility of this laptop is Everyday Use,Business,Performance. This laptop comes with Windows 10 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell 12972.972972972973 mAH battery. This laptop weighs 1.2 kg and measures 322.8 x 212.2 x 15.95 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.007 Laptop comes with IPS Screen. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Acer laptop also has Full HD IPS1 high-brightness (300nits) Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD, 100% sRGB color gamut.
The processor in Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.007 Laptop is 5th Gen AMD Ryzen 5 which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, It comes with AMD Radeon 5500U GPU.




Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.007 Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR4X RAM in Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.007 Laptop.
The connectivity options for this laptop are Gigabit Ethernet, Wake-on-LAN Ready Ethernet, 802.11a/b/g/n+ax wireless LAN Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.007 Laptop comes with?
A. This laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. Which processor powers Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.007 Laptop?
A. Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.007 Laptop is powered by AMD Ryzen 5 5th Gen processor.
Q. What is display size of this model?
A. This model comes with display size of 14 in.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the battery size of Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.007 Laptop?
A. Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.007 Laptop has 48 Wh.
Q. Does Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.007 Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. How much RAM this model has?
A. Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.007 Laptop comes with LPDDR4X 8 GB RAM.
Q. Which GPU powers Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.007 Laptop?
A. Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.007 Laptop is powered by AMD Radeon 5500U GPU.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.2 kg.
| Name | Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.007 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use, Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,8 MB Cache,AMD Radeon 5500U |
| Memory | 8 GB LPDDR4X RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,48 Wh mWh 3 Cell Battery |