Acer Swift Go 14 AI SFG14-72T Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home)
Acer Swift Go 14 AI SFG14-72T Laptop comes with price of Rs. 86989. The screen size of this Acer laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 processor with Intel Integrated ARC Graphics Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 86989.
Acer Swift Go 14 AI SFG14-72T Laptop Key Features
FeatureValue
RAM16 GB
Display14 in
ProcessorIntel Core Ultra 7
Graphics CardIntel Integrated ARC Graphics
Acer Swift Go 14 AI SFG14-72T Laptop Price and Availability
Store NameSeller RatingPrice
Flipkart40Rs. 86989/-
Related Products
Acer Swift Go 14 AI SFG14-72T Laptop Detailed Description
General
This laptop is meant for Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell 17567.567568 mAH battery and USB Type-C 100 W PD AC Adaptor. This model weighs 1.23 kg and measures 312.9 x 217.9 x 14.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
Display
Acer Swift Go 14 AI SFG14-72T Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of this laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Acer laptop also has Color Gamut sRGB 100% with Multi-touch, Wide Viewing Angle up to 170 degrees, Mercury Free, Environment Friendly, 400nits Brightness.
Processor
Memory
Acer Swift Go 14 AI SFG14-72T Laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in the laptop.
Connectivity
Acer Swift Go 14 AI SFG14-72T Laptop Commonly Asked Questions
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop has 65 Wh.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Acer Swift Go 14 AI SFG14-72T Laptop are 312.9 x 217.9 x 14.9 mm.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with Intel Integrated ARC Graphics GPU.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with LPDDR5X 16 GB RAM.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 162 PPI.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.23 kg.
Q. What is display size of this model?
A. Acer Swift Go 14 AI SFG14-72T Laptop has display size of 14 in.