Acer Swift 3 SF314-51 Notebook Laptop comes with price of Rs. 36999. This 14 in laptop comes with Linux Operating System installed. The processor in Acer Swift 3 SF314-51 Notebook Laptop is 6th Gen Intel Core i3 6th Gen 6006U with Intel HD Graphics 520 Graphics Card. Acer Swift 3 SF314-51 Notebook Laptop has 128 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 12 hours Battery Backup and 4 Cells Battery Cells which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 36999.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 6th Gen 6006U |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 520 |
Acer Swift 3 SF314-51 Notebook Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 36999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 38790/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Linux . It comes with 4 cell battery and 45 W AC Adapter. This model weighs 1.5 kg and measures 341 x 236.6 x 17.95 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
It comes with HD LED Backlit Display. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 Acer Swift 3 SF314-51 Notebook Laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch).
The processor in Acer Swift 3 SF314-51 Notebook Laptop is 6th Gen Intel Core i3 6th Gen 6006U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel HD Graphics 520 GPU.




It comes with 128 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, IEEE 802.11a/b/g/n/ac Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 112 PPI.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It is powered by Intel HD Graphics 520 GPU.
Q. Which processor powers Acer Swift 3 SF314-51 Notebook Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i3 6th Gen 6006U 6th Gen.
Q. Does Acer Swift 3 SF314-51 Notebook Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is the weight of Acer Swift 3 SF314-51 Notebook Laptop?
A. This model weighs 1.5 kg.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 341 x 236.6 x 17.95 mm.
Q. What is display size of this model?
A. This model comes with display size of 14 in.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is display type of this model?
A. This laptop comes with HD LED Backlit Display display.
| Name | Acer Swift 3 SF314-51 Notebook Laptop |
| General | OS: Linux,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3 6th Gen,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD Graphics 520 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,128 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.92 MP Camera,Built-in, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |