Acer Spin SP513-52N NX.GR7SI.001 Laptop comes with price of Rs. 52500. The screen size of this Acer laptop is 13.3 in and it comes with Windows Operating System installed. Acer Spin SP513-52N NX.GR7SI.001 Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i5 processor with Intel Integrated Graph Graphics Card. this model has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 13 hours Battery Backup which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 52500.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 13.3 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated Graph |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 52500/- |
This model is meant for Everyday Use. It has Windows 10 Home (64-bit) installed. It comes with 1 year warranty.
Acer Spin SP513-52N NX.GR7SI.001 Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 13.3 in. Acer Spin SP513-52N NX.GR7SI.001 Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 166 PPI (Pixels per inch).
It is powered by 8th Gen Intel Core i5 processor Along with this, Acer Spin SP513-52N NX.GR7SI.001 Laptop has Intel Integrated Graph GPU.




Acer Spin SP513-52N NX.GR7SI.001 Laptop comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 166 PPI.
Q. Which processor powers Acer Spin SP513-52N NX.GR7SI.001 Laptop?
A. The processor in Acer Spin SP513-52N NX.GR7SI.001 Laptop is Intel Core i5 8th Gen.
Q. Which GPU powers this model?
A. Acer Spin SP513-52N NX.GR7SI.001 Laptop is powered by Intel Integrated Graph GPU.
Q. What is display resolution of this model?
A. Acer Spin SP513-52N NX.GR7SI.001 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. How much RAM Acer Spin SP513-52N NX.GR7SI.001 Laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What kind of display Acer Spin SP513-52N NX.GR7SI.001 Laptop has?
A. Acer Spin SP513-52N NX.GR7SI.001 Laptop comes with LED display.
Q. What is warranty period of Acer Spin SP513-52N NX.GR7SI.001 Laptop?
A. Acer Spin SP513-52N NX.GR7SI.001 Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Acer Spin SP513-52N NX.GR7SI.001 Laptop has Windows 10 Home (64-bit).
Q. Does Acer Spin SP513-52N NX.GR7SI.001 Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
| Name | Acer Spin SP513-52N NX.GR7SI.001 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,13.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 166 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Intel Integrated Graph |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Optical (DVD) Drive |